Kilpailut

Tiedot kilpailuista 2017

kajo 01062017 95x125mm

Valkealan kenttä To 1.6. klo 18.00

TULOKSET:

M kiekko
1. Juuso Sillanpää JyväskKU 49,03
2. Kai Kepsu ValkKa 20,98
N19 kiekko
1. Susanna Törrönen EsboIF 41,55
2. Sanni Salmio KuusKi 39,59
3. Riikka Purho KouvU 37,71
N19 4x100m
Valkealan Kajo(Janette Leinonen-Emma Relander-Taru Haimi-Anni Suorsa) DNF
M17 100m -1,7
1. Lassi Hirvonen ValkKa 11,57
M17 4x100m
1. Valkealan Kajo(Lassi Hirvonen-Olli Palmumaa-Pyry Terä-Patrick Haga) 51,05
N17 100m -1,7
1. Emma Relander ValkKa 13,63
2. Janette Leinonen ValkKa 14,35
N17 kiekko
1. Taru Haimi ValkKa 22,58
P15 100m -1,7
1. Patrick Haga ValkKa 13,17
2. Olli Palmumaa ValkKa 13,28
P15 kiekko
1. Onni Paasonen MäntyhVi 26,83
2. Patrick Haga ValkKa 26,69
T15 100m -1,7
1. Nea Korhonen ValkKa 14,19
2. Gita Reinholm KarhKa 15,07
Sofia Shashkina KarhU DNS
T15 kiekko
1. Inka Sakkara ElimVa 21,09
2. Gita Reinholm KarhKa 18,13
P13 60m -2,3
1. Veeti Hostikka KarhKa 9,16
2. Eliel Mulari KarhKa 9,92
3. Jyri Säyriö ValkKa 10,05
4. Tuomas Stadig ValkKa 10,28
5. Väinö Tommiska ValkKa 10,69
P13 kiekko
1. Onni Rusthollkarhu LahdA 29,83
2. Jerry Savolainen LahdA 21,33
3. Veeti Hostikka KarhKa 20,26
4. Lauri Hämäläinen MäntyhVi 19,98
5. Eliel Mulari KarhKa 19,59
6. Roope Sakkara ElimVa 15,85
P13 4x100m
1. Mäntyharjun Virkistys(Vili Nikkinen-Aapo Tuovinen-Lauri Hämäläinen-Atte Kuhanen) 64,56
2. Valkealan Kajo B(Juho Soikkeli-Vilho Huovila-Tuomas Stadig-Jerry Tarkiainen) 64,77
3. Valkealan Kajo A(Jyri Säyriö-Matias Vuorinen-Väinö Työppönen-Otto Rankinen) 68,55
T13 60m -0,9
1. Nea Nakari VehkVe 8,88
2. Krista Kantola ElimVa 9,24
3. Anna Heimonen ValkKa 9,56
4. Heidi Nieminen KarhKa 9,90
Sanni Savolainen MäntyhVi DNS
Anna Minkkinen LappUM DNS
Saana Uotinen MäntyhVi DNS
T13 kiekko
1. Amalia Lindén AnjLi 26,93
2. Heidi Nieminen KarhKa 18,65
3. Krista Kantola ElimVa 18,12
T13 4x100m
1. Valkealan Kajo(Vilma Oinas-Hilma Huovila-Erika von Behr-Netta Lamberg) 66,38
MIXED(Krista Kantola ElimVa-Anna Heimonen ValkKa-Nea Korhonen T14 ValkKa-Laura Vuorinen T16 ValkKa) 59,53
Mäntyharjun Virkistys DNS
Lappeenrannan Urheilu-Miehet DNS
P11 60m -0,6
1. Nuutti Virtanen ValkKa 9,62
2. Vilho Huovila ValkKa 9,81
3. Juho Soikkeli ValkKa 9,84
4. Severi Sakkara ElimVa 11,01
Otto Minkkinen LappUM DNS
P11 kiekko
1. Aatu Kangasniemi PorvU 35,67
2. Juho Soikkeli ValkKa 19,96
3. Severi Sakkara ElimVa 12,44
T11 60m
1. Ada Kauppila KarhU 9,98 -1,2
2. Kerttu Rén ValkKa 10,36 -1,2
3. Nelli Niemi AnjLi 10,42 -1,2
4. Enna Kauppila KarhU 10,71 -1,2
5. Alisa Norokorpi ValkKa 10,85 -2,8
6. Arianna Kortelainen ValkKa 10,97 -1,2
7. Aurora Ravi ValkKa 11,25 -2,8
8. Helmi Virtanen ValkKa 11,27 -2,8
9. Lilli Rönkkönen ValkKa 11,32 -2,8
10. Elsa Stadig ValkKa 11,36 -2,8
T11 kiekko
1. Kerttu Rén ValkKa 13,25
2. Selma Lindén AnjLi 9,63
3. Arianna Kortelainen ValkKa 8,76
T11 4x50m
1. Valkealan Kajo A (Alisa Norokorpi-Elsa Stadig-Arianna Kortelainen-Kerttu Rén) 35,56
2. Valkealan Kajo B ( Emma Kangaskolkka-Lilli Rönkkönen-Leeni Telkkinen-Helmi Virtanen) 36,82
P9 40m -1,5
1. Eetu Heino PyhtYr 7,56
2. Caro Reponen ValkKa 7,86
3. Ukko Lehto PyhtYr 7,91
4. Sisu Kalliomäki ValkKa 8,15
5. Lenni Putkinen ValkKa 8,77
Hermanni Barkman ValkKa DNS
P9 kiekko
1. Hermanni Barkman ValkKa 8,56
T9 40m -0,6
1. Iida Heino PyhtYr 7,34
2. Nelli Lötjönen ValkKa 7,45
3. Riina Telkkinen ValKa 7,48
4. Helmi Kalliomäki ValkKa 7,66
5. Ada Sopanen ValkKa 7,80
6. Sinna Lyytikäinen ValkKa 8,06
7. Myy Westersund ValkKa 8,12
Elli Minkkinen ValkKa DNS
Tinja Purho ValkKa DNS
T9 kiekko
1. Matilda Karhu ValkKa 8,79
2. Nelli Lötjönen ValkKa 7,40
8x40m sukkulaviesti
Valkealan Kajo I 66,1
Valkealan Kajo II 68,7
P7 40m
1. Aarni Sopanen ValkKa 8,53
2. Oliver Tasa ValkKa 8,90
3. Aatu Telkkinen ValkKa 9,17
T7 40m
1. Hilla Kalliomäki ValkKa 7,80
2. Viivi Heino PyhtYr 8,87
3. Amanda Norokorpi ValkKa 10,70

Valitettavasti pikajuoksijamme Visa Hongisto ei päässyt vielä aloittamaan kilpailukautta näissä kisoissa.

Valitamme kiekonheiton pitkittymistä(ja sitä kautta viimeisten viestien aloitusta), osallistujia oli odotettua enemmän ja toimitsijaresursseja ei ollut riittävästi lajiin.

KATSO KISOJEN TUNNELMIA KUVIEN MERKEISSÄ VALKEALAN KAJO YLEISURHEILU FACEBOOK-SIVUILTA!

***

 

alla olevista kisoista lisätietoja Kajon valmentajilta ja www.kilpailukalenteri.fi

Suosittelemme aloittelijoille:

Kouvolan seurakisat, katso lisätietoja(mm. lajit) YU-jaoston web-sivuilla olevasta esitteestä(Seurakisat -sivu)

Ti 16.5.              Kouvolan kenttä

Ti 23.5.              Kuusankosken kenttä

Ti 30.5.              Elimäen kenttä

Ti 6.6.                Anjalan kenttä

Ti 13.6.              Korian kenttä

Ti 18.7.              Kouvolan kenttä

Ti 25.7.              Anjalan kenttä

Ti 1.8.                Valkealan kenttä

Ti 8.8.                Korian kenttä

Ti 15.8.              Kuusankosken kenttä

Hippokisat

To 24.8.             Valkealan kenttä

Piirikunnalliset kisat(osallistujalla oltava yu-lisenssi)

Ke 24.5.             Lajipäivä – kuula ja keihäs, Kuusankoski

To 1.6.               Lajipäivä – pikajuoksu ja kiekko, Valkeala

To 8.6.               Lajipäivä – kuula, pituus ja moukari, Anjala

Su 23.7.             Piirikunnalliset – mm. pikajuoksu ja pituus, Koria

Su 20.8.             ”Iitti Games”, Kausala

Ti 29.8.              Piirikunnalliset – pituus ja keihäs, alkaen sarja 10-11v., Inkeroinen

Suosittelemme pitkistä matkoista kiinnostuneille:

To 27.4.            Suijankoskijuoksu, Liikkala      

Ti 2.5.                pm-maastot 15v. ja nuorempien sarjat, Hamina

La 6.5.               Kaisun hölkkä 5km(yli 11.v), Koria

Ti 16.5.              Tonni Elimäen Haukkavuorella

Ti 30.5.              Kymenlaakson lajipäivä – pitkät matkat, Hamina

Ke 31.5.             ”Marskin kisat” – yli 11v. sarjoissa pitkä juoksumatka, Lappeenranta

Pe-su 9-11.6.   Youth Athletics Games(suurimmat juniorikisat), Lahti

La 17.6.             Iso-Hollon juoksut, Kerava

Ti 4.7.                ”Inkeri-kisat”, Joutseno

To 6.7.               Tonni Korian kentällä

Ke-to 19-20.7. Pm-kisat 15v. ja nuoremmat osa I, Karhulan kenttä

La-su 29-30.7. Kouvola Junior Games, Kuusankoski

To 3.8.               Iitti-hölkkä, Kausala

Ke-to 16-17.8. Pm-kisat 15v. ja nuoremmat osa II, Kouvolan kenttä

Su 20.8.             ”Iitti Games”, Kausala

Ti 22.8.              Pm-viestit, Hamina

Suosittelemme niille, jotka uskaltavat hakea elämyksiä isommista kisoista:

Ke 31.5.             ”Marskin kisat”, Lappeenranta

Pe-su 9-11.6.   Youth Athletics Games(suurimmat juniorikisat), Lahti

Ke 5.7.               ”Häme JuniorGames”, Riihimäki

La 15.7.             ”Mondo Games”, Lappeenranta

Ke-to 19-20.7. Pm-kisat 15v. ja nuoremmat osa I, Karhulan kenttä

La-su 29-30.7. Kouvola Junior Games, Kuusankoski

Ke-to 16-17.8. Pm-kisat 15v. ja nuoremmat osa II, Kouvolan kenttä

Su 20.8.             ”Iitti Games”, Kausala

Ti 22.8.              Pm-viestit, Hamina

Suomen suurimmat juniorikisat:

http://www.youthathleticsgames.fi/etusivu

Tiedot kilpailuista ympäri Suomea sekä ennakkoilmoittautuminen

(ennakkoilmoittautuminen yleisurheilulisenssin hankkineille):

http://www.kilpailukalenteri.fi/

Hippokisat Valkealan kentällä to 11.8.2016

Hippokisojen 2016 aikataulu: Hippokisa-aikataulu2.pdf